Dana 06. svibnja 2025. godine u Pakracu otvoren je za posjetitelje Posjetiteljski centar Spahijski podrum. Ova povijesna građevina koja je nekoć služila za čuvanje vina, sada je dobila potpuno novu ulogu- postala je središte kulture, povijesti i vinskog brenda regije.
U sklopu projekta „Svijet graševine“, ovaj prostor je postao hibridna institucija koja spaja Muzej grada Pakraca i gradsku knjižnicu, nudeći posjetiteljima bogato iskustvo kroz multimedijalne dvorane, arhivske izloške, čitaonicu i suvenirnicu. Obnova i opremanje Spahijskog podruma financirani su kroz ovaj ambiciozni projekt, čime se potvrđuje njegova ključna uloga u oživljavanju lokalne baštine i turizma.

Projekt „Svijet graševine“ okupio je tri bitne bobice koje zajedno čine zlatno grožđe regije:
Raspjevani partner Svijeta graševine, Muzej bećarca u Pleternici, otvoren u veljači 2023. godine, inovativan je multimedijalni centar posvećen bećarcu, glazbenoj formi UNESCO-ove nematerijalne baštine čovječanstva. Muzej otkriva tajne ove jedinstvene tradicije i potiče posjetitelje da aktivno sudjeluju u njenom očuvanju.
Spahijski podrum kao riznica Svijeta graševine, spaja prošlost i budućnost, klasične i suvremene načine prezentacije lokalnog naslijeđa. Ova povijesna građevina dobila je novi život kao hibridna institucija koja spaja Muzej grada Pakraca i gradsku knjižnicu Pakrac. Otvorivši svoja vrata, Spahijski podrum postao je prostor gdje se kroz niz klasičnih i inovativnih sadržaja posjetitelji upoznaju s bogatim povijesnim i kulturnim naslijeđem Pakraca. Multimedijalne dvorane, arhivski izlošci, bogata čitaonica i suvenirnica omogućuju svakom gostu nezaboravan doživljaj i priliku da dio tog iskustva ponese sa sobom.
Dom Svijeta graševine, Kuća graševine u Kutjevu, bit će polazišna točka Svijeta graševine, a prezentirat će Kutjevo kao svjetsku prijestolnicu graševine, nudeći edukativne i kreativne sadržaje, kušaonicu vina, knjižnicu, muzej, galeriju i dvoranu za kulturna okupljanja. Ovdje će se graševina doživljavati svim osjetilima, a gosti otkrivati duboku povezanost sorte s lokalnim životom i tradicijom. Interpretacijski centar u nastajanju omiljenu sortu vina ovih krajeva otkrit će nam kroz sva osjetila. Pod njenim krovom će se putem kreativnih i edukativnih sadržaja stvarati autentičan doživljaj vinske baštine kutjevačkih vinara. Bogat izložbeni postav sastavljen od vinskog vremeplova, tajni vinograda i živopisnih portreta vinara bit će inspiracija za još bolje upoznavanje graševine, sorte koja je ovdje duboko ukorijenjena i svakom viticom neraskidivo povezana sa životima ljudi ovog kraja.
Brend „Svijet graševine“ jedinstven je i koristi vinski identitet i kulturnu baštinu u brendiranju cijele regije. Zamišljen je kao podrška vinogradarima, vinarima i turističkom sektoru Požeško-slavonske županije, a njegova je misija promovirati regiju kao vrhunsku destinaciju europske vinske kulture. Brendiranjem cjelokupne regije koja obuhvaća tri vinogorja: Kutjevo, Požega – Pleternica i Pakrac, čini ju atraktivnom za domaće i strane posjetitelje.

Ukupna vrijednost projekta „Svijet graševine“ iznosi 8 milijuna 729 tisuća 448 eura, od čega je 7 milijuna 364 tisuće 372 eura sufinancirano iz Europskog fonda za regionalni razvoj. Prijavitelj i nositelj projekta je Grad Pakrac, a među partnerima su Grad Pleternica, Požeško-slavonska županija, Muzej grada Pakraca, Gradska knjižnica Pakrac, Turistička zajednica Požeško-slavonske županije i Javna ustanova Pleternica. Tehničku pomoć u pripremi i provedbi projekta pružala je Razvojna agencija PANORA.
Razvojna agencija PANORA- Ključni suradnik u projektu
Razvojna agencija PANORA je sudjelovala u pripremi projektne dokumentacije i procesu uvrštenja projekta u Razvojni sporazum Slavonija, Baranja i Srijem te je imala ključnu ulogu u pripremi i provedbi projekta „Svijet graševine“. Na dalje, koordinirala je rad projektnih timova i osigurala stručno vodstvo tijekom implementacije. Za agenciju je ovaj projekt jedan od najvećih i najznačajnijih, jer je doprinio očuvanju i prezentaciji kulturne baštine, jačanju turističke ponude i unaprjeđenju gospodarskog razvoja regije.

Otvorenju su prisustvovali visoki uzvanici i gosti, uključujući Kristinu Bilić, izaslanicu predsjednika Vlade RH, državnu tajnicu u Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU, potom Mladena Pavića, državnog tajnika u Ministarstvu kulture i medija i Dragana Jelića, ravnatelja Središnje agencije za financiranje i ugovaranje programa i projekata EU.
Od lokalnih predstavnika gradova Pakraca, Lipika te Požeško-slavonske županije, okupljanje su uveličali Antonija Jozić, županica PSŽ i njen zamjenik Ferdinand Troha, Anamarija Blažević, gradonačelnica Pakraca i saborska zastupnica, Vinko Kasana, gradonačelnik Lipika, Željko Glavić, gradonačelnik Požege i saborski zastupnik te Davor Huška, ravnatelj Braniteljskog centra Pakrac te Senka Horvat, ravnateljica PANORE- Razvojne agencije Požeško-slavonske županije.
